pirmā palīdzība, pārsiešana
Pirmā palīdzība traumas gadījumā
Ja ievainojumu dēļ nav nepieciešama hospitalizācija, pirmās palīdzības sniegšana vienmēr jāsāk ar brūces dezinfekciju un asiņošanas apturēšanu.
Dezinfekcijai var lietot: ūdeņraža pārskābi, kas vairāk lietojama jau inficētām, ar aplikumiem klātām brūcēm, un dezinfekcijas līdzekļus, kas satur poliheksanīdu vai hlorheksidīnu, vai arī spirtu 40—70 % koncentrācijā. Neiesakām lietot krāsainus spirtu saturošus līdzekļus, tādus kā briljantzaļais spirta šķīdums, pioktanīns, joda spirta šķīdums. To lietošana apgrūtina brūces novērošanu dinamikā, liedz iespēju novērtēt inficēšanās pakāpi un traucē izdalījumu izvadi no brūces. Virspusēju nobrāzumu, apdegumu virsmas var notīrīt ar lielu daudzumu sterila fizioloģiskā šķidruma.
Asiņošanas apturēšanai sīkām brūcēm labāk lietot mehāniskus līdzekļus — spiedošus pārsējus, brūces savilkšanu ar dažādiem adhezīviem, hipoalerģiskiem, speciāli brūces savilkšanai paredzētiem plāksteriem.
Virs pārsēja, ja asiņošana turpinās, lokāli var pielikt apliekamo ar ledu vai piemērota izmēra aukstuma paku. Ja ir brūce ar audu defektu, kuras slēgšana nav iespējama, bet izteikti neliela asiņošana, tās apturēšanai var izmantot hemostāzes sūkļus.
Brūču apstrādei un pārklāšanai noteikti lietojam sterilas salvetes. Mazākām brūcēm var izmantot plāksterus, piemēram, viskozes, absorbējošos un hipoalerģiskos. Ja no brūces izvadās daudz izdalījumu, papildus var izmantot pārsēju ar augstu absorbcijas pakāpi, kas var aizturēt lielu daudzumu eksudāta.
Ja brūces (nobrāzuma vai apdeguma) virsma ir plaša, pēc apstrādes to vēlams segt ar eļļainiem (piemēram, ar parafīnu), medikamentus (hlorheksidīnu) saturošiem materiāliem. Tie nosegs brūces virsmu, pasaudzēs, apsēju nomainot, un netraucēs izvadīt izdalījumus.
Rūpīgi jāseko, vai neattīstās iekaisums. Tad, ja dzīst apmierinoši un izdalījumus neatrod, var lietot arī ūdensnecaurlaidīgos plāksterus, kas atvieglo ikdienas higiēnas procedūras.
Brūces ir dažādas, un, pat ja tas ir tikai plaukstas lieluma nobrāzums uz ceļa locītavas, tā dzīšanas gaita dažādiem cilvēkiem atšķiras, sevišķi, ja pacientam ir kāda hroniska slimība: cukura diabēts, venozās atteces traucējumi, dermatoloģiskas slimības vai ādas izmaiņas pēc ilgstošas glikokortikoīdu lietošanas.
Brūces dzīšana var būt apgrutināta un ārstēšanas process ilgs.
Nodrošinām brūces apstrādi, pārsiešanas, šuvju izņemšanu, kā arī brūces uzraudzību visā ārstēšanas periodā
Ērces Izņemšana
Lai droši noņemtu ērci, vislabāk ir izmantot smalku pinceti. Satveriet ērci aiz galvas pēc iespējas tuvāk cilvēka ādai.
Uzmanību!
Izvairieties no ērces ķermeņa saspiešanas, lai ērces kuņģa saturs nenokļūtu brūcē, kas var izraisīt infekciju.
Lēnām pavelciet uz augšu. Dezinficējiet brūci ar antiseptisku līdzekli vai nomazgājiet to ar siltu ūdeni un ziepēm.
Kalendārā atzīmējiet ērces piesūkšanās datumu un novērojiet, vai neparādās ērču pārnēsāto slimību simptomi.
Ja paši ērci nevarat izņemt vai baidāties to darīt, mūsu ārsti varēs Jums palīdzēt.